Pompki, przysiady, hantle, czyli co łączyć z orbitrekiem.

Dostaję bardzo dużo zapytań na temat tego, czy opłaca się łączyć trening na orbitreku z innymi ćwiczeniami i jeśli tak, to jak to robić.

 

Założenie, że trening na eliptyku ćwiczy całe ciało jest niestety błędne. Orbitrek angażuje nasze ciało bardziej wszechstronnie niż inne maszyny typu cardio, ale trening cardio to nie wszystko. Dlatego dobrze jest wzbogacić swoje treningi o dodatkowe ćwiczenia siłowe i rozciągające. Są one dorbre dla każdego niezależnie od płci, wieku i założeń treningowych.

 

Ćwiczenia siłowe, które warto dodać zależą od tego, co mamy do dyspozycji. Pompki i brzuszki potrafi zrobić każdy. Jeśli ma się do dyspozycji odrobinę sprzętu możemy zrobić na prawdę fajny trening siłowy bez wychodzenia z domu. Jeśli gdzieś na naszym strychu bądź w garażu poniewierają się stare hantle lub drążek do podciągania, to warto po nie sięgnąć.

 

Jeden trening siłowy w tygodniu wystarczy, na uzyskanie zadowalających efektów. Jeśli mamy energię i ambicję możemy na stałe dołączyć dodatkowe ćwiczenia do naszej orbitrekowej rutyny i uprawiać trening siłowy kilka razy w tygodniu.

 

Ćwiczenia siłowe dołączamy do treningu aerobowego na początku, lub w dni, gdy nie ćwiczymy na maszynie. W praktyce wygląda to tak:

 

1.Rozgrzewka - ok 3-5 min można na orbitreku, lub stosując krążenia ramion, skłony itd.

 

2.Rozciąganie 3-5 minut

 

3.Trening siłowy np. pompki, przysiady, martwy ciąg, planki.

Ćwiczenia te robimy w seriach po 4-5 serii.

W każdej serii staramy się zrobić tyle samo powtórzeń.

Przerwy między seriami ok minuty.

 

4. Trening aerobowy czyli orbitrek

30 min jazdy na orbitreku

 

5. Rozciąganie po treningu 10 min

 

Ćwiczenia siłowe najlepiej zaczynać od tych najtrudniejszych np. przysiadów lub martwych ciągów. Ważne, że najpierw robimy rozgrzewkę, trening siłowy, później aeroby a na końcu rozciąganie. Cała sesja treningowa nie powinna trwać dłużej niż półtorej godziny i nie krócej niż 30 min.

-Cezary 2012