Janusz:

Witam,  Kupiłem w Waszej firmie wymieniony powyżej sprzęt.  Jest OK, ale mam mały problem z komputerem urządzenia.  Wskazania, zwłaszcza prędkośc i dystans są całkowicie z „kosmosu"  Podczas wolnego biegu wskazuje prędkość pomiędzy 19-20 km/h (?),  A przebyty dystans to pomiędzy 4-5 km.  Takie tempo to ja osiągam na rowerze, na płaskim terenie J  Co można z tym zrobić? Są jakies możliwości kalibracji?

 

Cezary:

Witam,
w orbitrekach jest licznik rowerowy, stąd dziwne wyniki. Niestety jest to standard dla maszyn eliptycznych, nie ma możliwości kalibracji.

 

Janusz:

Witam,
Dość dziwaczne wytłumaczenie.
Jeżeli licznik potrafi zmierzyć liczbę obrotów i czas (a to raczej dobrze robi), to znając długość kroku na maszynie, jaki problem poprawnie wyliczyć prędkośc i dystans?
W końcu licznik rowerowy robi dokładnie to samo, zlicza obroty koła (ma stosowny czujnik), a znając obwód koła poprawnie wylicza prędkość i dystans!!! Nie ma tu żadnych cudów.
Jeżeli nie ma możliwości kalibracji to trzeba wymienić lub naprawić.
Proszę zapytać Orbitrekowego guru, pewnie potwierdzi to co napisałem.

 

Cezary:

Witam, już tłumaczę. Orbitrek jest urządzeniem stacjonarnym i w rzeczywistym świecie nie używamy go do podróżowania, dlatego jeśli mieli byśmy trzymać się ściśle prawdy, to ten sprzęt nie powinien mieć licznika kilometrów wcale.
Jeśli już chcemy mierzyć kilometry, to orbitrekowi bliżej jest konstrukcyjnie do roweru eliptycznego typu Elliptigo, niż do bieżni. Dywagując, wyniki podawane przez bieżnie też są przekłamane. Porównując dalej do roweru, licznik rowerowy ma zamontowany kontaktron na kole przednim, a nie na korbie. Dzięki czemu przy zmianie biegu w rowerze możemy np. kręcąc powoli jechać szybko i na odwrót, a licznik będzie podawał w miarę wiarygodny wynik. W takiej sytuacji, orbitrek też powinien przeliczać kadencję, dla w miarę realistycznych wyników i tu sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, bo jest związana z wagą koła zamachowego, generowanym oporem itd.
Jeżeli przeanalizujemy trening orbitrekowy pod kątem fizjologii ruchu, to najbardziej zbliżonym naturalnym odpowiednikiem będzie narciarstwo biegowe, w którym pokonywane dystanse wylicza się w inny sposób. Nie można przecież długości kroku narciarza pomnożyć przez ilość ruchów w celu uzyskania dystansu.
Przebieg w orbitrekach jest wskazówką, dzięki której można porównać jeden zrobiony trening do drugiego oraz określić przybliżony stopień zużycia maszyny w przypadku całkowitego przebiegu urządzenia. Próby przenoszenia wyników treningowych na rzeczywiście przebyty dystans są bezcelowe.