co to jest orbitrek

 

Orbitrek, trenażer eliptyczny, crosstrainer.

Maszyna do treningu tlenowego, umożliwiająca zaangażowanie w ruch zarówno dolnych jak i górnych partii ciała. Ćwicząc na orbitreku odchudzamy się i wyrabiamy kondycję, ćwicząc całe ciało. Technika ćwiczeń jest łatwa, a plan treningowy nie jest skomplikowany. Geniuszem orbitreka jest prostota. Trening jest  bezpieczny i co najważniejsze - bardzo skuteczny.

 


Tu można spokojnie zamknąć ten temat, bo kilka powyższych zdań podsumowuje kwintesencję orbitrekowej filozofii. Dlatego oddaj sobie przysługę, włącz dobrą muzyczkę, wsiadaj na orbitrona i ćwicz. Reszta tego tekstu to dywagacje i dzielenie włosa na czworo przez człowieka, którego świat kręci się po elipsie i nie ma z kim o tym pogadać.


 

Jako samozwańczy guru orbitreków mogę potwierdzić to, co mówią wszyscy dookoła: eliptyki to bardzo fajne maszyny i Ci, którzy ich używają nigdy nie żałowali czasu spędzonego na treningach. Pisząc to postaram się oddzielić realne zalety crosstrainerów od marketingowego bełkotu, tych którzy sami nie ćwiczą i orbitreków w domach nie mają. Jako użytkownik i mechanik tych maszyn wiem, że największy orbitrekowy problem to motywacja i wytrwałość w treningach. Sama maszyna jest tylko środkiem do celu. I jeśli znajdziesz wytrwałość w dążeniu do niego, to dobry sprzęt pomoże Ci w osiągnięciu go.

 

Zalety orbitreka:

 

  1. Możesz mieć go w domu, nie musisz chodzić na siłownię, ćwiczysz kiedy chcesz.

  2. Jest prosty w obsłudze, nie musisz znać skomplikowanych ćwiczeń.

  3. Jest niesamowicie skuteczny w odchudzaniu, można robić na nim trening kardio jak i interwały.

  4. Jest bezpieczny.

  5. Jest tani.

  6. Jest cichy.

  7. Zajmuje mało miejsca.

  8. Poprawia kondycję fizyczną i stan zdrowia.

  9. Trening na nim jest przyjemny.

 

Ad. 1 Największa zaleta ze wszystkich – ćwiczysz, kiedy chcesz. W świecie, gdzie czasu mamy coraz mniej, a stresów i obowiązków coraz więcej orbitrek daje nam możliwość oderwania się od rzeczywistości i zrobienia dobrego treningu o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu. Możesz ćwiczyć oglądając TV lub słuchając muzyki w zaciszu własnego domu. W trakcie gotowania ziemniaczków – możesz zrobić trening. Czekasz na kuriera – możesz zrobić trening. Zamiast wyjść na papierosa – możesz zrobić trening. Zamiast narzekać, stojąc w korkach, w drodze na siłownię pełną spoconych pod pachami koksów i ubranych na różowo panienek, które Cię oceniają, podczas gdy dookoła leci przaśna muzyczka w stylu „umcy umcy” – MOŻESZ ZROBIĆ TRENING W DOMU!!

 

Ad.2 Trzymaj proste plecy i uśmiechnij się. Więcej techniki nie potrzebujesz.

 

Ad.3 Dobry trening aerobowy zajmuje 45 minut, ale jeśli nie masz czasu możesz zrobić interwał trwający tylko 20 minut, który również daje dobre efekty. Najlepiej jest łączyć treningi robiąc aeroby i interwały na zmianę. Uczciwy trening gwarantuje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności organizmu.

 

Ad.4 Przestajesz ćwiczyć – orbitrek się zatrzymuje. Proste.

 

Ad.5 Przyzwoity sprzęt możesz mieć już od 1000zł.

 

Ad.6 Dobry orbitrek jest na tyle cichy, że możesz ćwicząc oglądać TV, rozmawiać, słuchać audiobooka, czy pilnować dziecka, które śpi w tym samym pomieszczeniu.

 

Ad.7 Może stać w salonie lub sypialni, nie potrzebujesz oddzielnego pomieszczenia by mieć, gdzie go trzymać. Nie wymaga domowej siłowni, zajmuje mniej miejsca niż bieżnia lub atlas.


Ad.8,9 Trening jest naprawdę mało skomplikowany. Techniki nauczysz się w 5 minut, a skuteczny plan treningowy przy odrobinie wiedzy opracujesz samemu, lub kupisz przez internet za kilkadziesiąt złotych. Nie jest też zbyt wymagający fizycznie ani psychicznie, pozycja na maszynie jest wygodna. Generalnie wystarczy mieć ręce i nogi w odpowiednich miejscach a reszta dzieje się sama. Trudno zrobić coś źle.

 

Wady orbitreka:

 

  1. Nie zapewnia motywacji.

  2. Może być awaryjny.

  3. Może zajmować dużo miejsca.

  4. Może być nudny.

  5. Może być drogi.

 

Ad.1 Nie ćwiczysz – nie masz efektów to proste. Kupując maszynę za 2 lub 3 tysiące złotych widzisz siebie, oczyma wyobraźni wyrzeźbionego, z kratką na brzuchu i uśmiechem na twarzy. Niestety pieniądze to za mało by sen się spełnił. Musisz ćwiczyć regularnie i przestrzegać diety. W utrzymaniu motywacji pomaga dobry plan treningowy, trener, partner i oczywiście silna wola.

 

Ad.2 Orbitreki są to maszyny fajne, ale awaryjne. Jeśli będziesz ostro ćwiczyć, sprzęt będzie się psuł. Szczególnie, jeśli maszyna jest niedobrana do parametrów fizycznych i aspiracji treningowych użytkownika. Jeśli ważysz sporo i zamierzasz dużo ćwiczyć, to albo kup dobry sprzęt od razu, albo przygotuj się na naprawy. Kluczem do zadowolenia z eliptyka jest wybór odpowiedniego modelu. Modelu dopasowanego do użytkownika. Dobrze dobrany orbitrek powinien pracować cicho i płynnie przez co najmniej 2 lata użytkowania. Maszyna może wydawać jakieś dźwięki, bo części mechaniczne są w ruchu, ale nie może być to hałas zagłuszający rozmowę lub oglądanie TV. Dźwięk nie powinien być przykry i denerwujący.

 

Ad.3 Miejsce jest względne. Maszyna z jednej strony jest spora, z drugiej łączy zalety kilku maszyn w jednej, dlatego fakt czy wielkość orbitreka jest wadą czy zaletą nie jest oczywisty.

 

Ad.4 Po kilku miesiącach może się znudzić, dlatego należy modyfikować trening.

 

Ad.5 Rozpiętość cenowa jest spora – do 300zł do 30 000zł. Najgorsze co możesz zrobić to kupić i nie ćwiczyć.

 


 

Orbitrek kontra inne maszyny do ćwiczeń w domu.

 

Orbitrek vs. bieżnia

 

Bieżnia jest droższa, większa, głośniejsza i mniej bezpieczna. Trening na orbi jest bardziej ogólnorozwojowy i w większym stopniu angażuje górne partie ciała.

 

Orbitrek vs. rower stacjonarny

 

Rower angażuje do ruchu tylko nogi, ćwicząc na nim spalamy mniej kalorii, trening jest nudny, a od długiego siedzenia w jednym miejscu po prostu boli sami wiecie co. Plusem rowerka jest niska cena i cicha praca bardzo mała awaryjność.

 

Orbitrek vs. wioślarz

 

Wioślarz jest głośniejszy od orbitreka i może zajmować więcej miejsca. Niemniej jednak trening na wioślarzu jest co najmniej tak samo ogólnorozwojowy co na orbitreku i wymaga większego zaangażowania. Wioślarz jest też urządzeniem mniej awaryjnym i możemy na nim zrobić ciężki trening interwałowy. Regularne ćwiczenie na wioślarzu wzmacnia plecy i dobrze działa na kręgosłup. Jeśli jest maszyna równie fajna co orbitrek to jest to właśnie wioślarz.

 


Inne ciekawostki.

 

Handlarze reklamują orbitreki jako urządzenia, które nie obciążają stawów, ćwiczą wszystkie mięśnie i są idealne do wszystkiego. Znając choć trochę anatomię człowieka i fizjologię wysiłku trudno się z tymi stwierdzeniami zgodzić.

Orbitrek jest w miarę ogólnorozwojowy i pozwala nam angażować ciało w bardziej rozległym stopniu niż np. rower czy bieganie, bo górne partie ciała faktycznie się ruszają w trakcie treningu. Niemniej jednak to nogi, a szczególnie mięśnie czworogłowe ud pracują najciężej. Reszta wysiłku to głównie utrzymywanie stabilnej sylwetki i ruch ramion pełniący funkcje pomocnicze. Górne partie ciała dobrze jest dodatkowo wzmacniać treningiem siłowym np. z hantlami lub sztangą przynajmniej raz w tygodniu.

 

Orbitrek nie obciąża stawów? Ogólne przekonanie, że orbitrek jest absolutnie bezpieczny dla stawów jest błędne. Każdy wysiłek fizyczny może obciążać stawy. Mam klientów, którzy doznali kontuzji pleców i kolan ćwicząc na eliptykach. Trenować należy mądrze, na miarę swoich możliwości. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, szczególnie świeżo po kontuzji, w trakcie rehabilitacji lub przy znacznej nadwadze. Kwestią bezpieczeństwa naszych stawów jest też dobór rodzaju i wielkości orbitreka do naszego wzrostu i parametrów fizycznych. Faktem jest, że eliptyk jest bezpieczniejszy dla stawów od biegania w plenerze i jazdy na rowerze. Dużą rolę odgrywa tu specyfikacja techniczna maszyny, rodzaj napędu, rozstaw stóp i głębokość kroku. Krok płaski z małym rozstawem stóp jest zawsze bezpieczniejszy.

 

Jak do tej pory, na rynku maszyn do ćwiczenia w domu, trenażer eliptyczny nie ma sobie równych. Jest tańszy i mniejszy od bieżni, bardziej ogólnorozwojowy od roweru stacjonarnego i bardziej cichy od wioślarza. Trening na nim jest przyjemny i bezpieczny. Nie jest pozbawiony wad, ale jest naprawdę skuteczny i gorąco go polecam.

 

-Cezary